- RFID Technology: HF ISO/IEC 15693 and ISO/IEC 14443 with integrated NFC
- Print Speed & Resolution: Up to 14 ips at 203/305 dpi or 6 ips at 609 dpi
- Media Capacity: 254 mm (10 in) diameter roll; 600 m (1968 ft) ribbon capacity
The Tageos EOS-930 NFC PET Tag is a high-performing, versatile, medium-sized, and cost-effective NFC tag. Utilizing the NXP NTAG213 integrated circuit, the Tageos EOS-930 provides superior NFC performance and advanced functionalities such as a UID mirror. The UID mirror enables the IC's serial number to be mirrored as part of the tag's encoded URL address, allowing every inlay to be seen and read as a unique tag. With 144 bytes of user memory, the Tageos EOS-930 is ideal for use in customer experience, product authentication, diversion protection, and other smart product and packaging applications.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Tageos EOS-930 is a medium-sized, versatile NFC tag that can provide smartphone-accessible content to all members of the supply chain. Equipped with the NXP NTAG213 IC, the Tageos EOS-930 can hold 144 bytes of data and uses a UID mirror, allowing every tag to be uniquely identified.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | 14443-A, Type 2 Tag |
| Operating Frequency: | 13.56 MHz |
| IC Type: | NXP NTAG 213 |
| Memory: | 144 Bytes |
| EPC Memory Content: | N/A |
| Max Read Distance: | Testing Recommended |
| Applicable Surface Materials: | Glass, Plastic, Wood, Cardboard |
| ARC Approved Categories: | N/A |
| Tag Form Factor: | PET Tag |
| Tag Materials: | Printable PET (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Permanent Adhesive |
| Dimensions: | Ø 35 mm (Ø 1.38 in) |
| Weight: | 0.34 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |