- Print Method: Direct Thermal / Thermal Transfer
- Resolution: 203 dpi or 300 dpi
- Print Width: 104 mm (4.1 in) wide
*This product must be purchased at the Minimum Order Quantity (MOQ). The MOQ for this product is 19,500 tags. Contact us for details.*
The Tageos EOS-480 RFID Paper Tag is optimized for use on a wide range of materials. The EOS-480 inlay is on the approved inlay list by Auburn University's RFID Lab ARC Program for use in retail applications and complies with ARC specification Z. Utilizing the Impinj M730 integrated circuit, the Tageos EOS-480 is designed for faster read speeds at longer ranges. The Impinj M730 features 128 bits of EPC memory and lends itself to solutions that require high-speed inventory counting, loss prevention, or embedded tagging.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Tageos EOS-480 is a high performing, ARC approved, global RFID tag that can improve inventory visibility for global enterprises. The Tageos EOS-480 is suited to handle many tagging applications, including boxed electronics, supply chain logistics, inventory management, and asset tracking.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Impinj M730 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Auto-Serialized |
| Max Read Distance: | Testing Recommended |
| Applicable Surface Materials: | Glass, Plastic, Wood, Cardboard |
| ARC Approved Categories: | Z |
| Tag Form Factor: | Paper Tag |
| Tag Materials: | Printable White Paper (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Permanent Adhesive |
| Dimensions: | 90 x 12 mm (3.54 x 0.47 in) |
| Weight: | 0.39 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |