- Connectivity: Powered by USB via a computer
- Performance: Reads up to 150 tags per second
- Form Factor: 72 x 72 x 23 mm (2.83 x 2.83 x 0.91 in)
*This product must be purchased at the Minimum Order Quantity (MOQ). The MOQ for this product is 6,000 tags. Contact us for details.*
The Tageos EOS-460 RFID Paper Tag combines a market-leading small footprint with high performance in inventory control applications for tires and other rubberized items. With a narrow pitch, the EOS-460 offers reliable performance on rubber surfaces and a wide range of dielectric materials. This inlay is on the approved inlay list by Auburn University's RFID Lab ARC Program for use in automotive applications and complies with ARC specification T. Equipped with the NXP UCODE 9 integrated circuit, this tag features 96 bits of EPC memory, self-adjusting impedance, and memory integrity safeguards.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Tageos EOS-460 RFID Paper Tag is an ARC certified, narrow RFID tag that offers consistent performance across the global UHF RFID frequency range. With a small footprint, this tag is an ideal solution for tire trade companies and manufacturing industries, including automotive and aerospace.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 9 |
| Memory: | EPC 96 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Serialized, Not Guaranteed Unique |
| Max Read Distance: | Testing Recommended |
| Applicable Surface Materials: | Rubber, Wide Range of High Dielectric Materials |
| ARC Approved Categories: | T |
| Tag Form Factor: | Paper Tag |
| Tag Materials: | Printable White Paper (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Permanent Adhesive |
| Dimensions: | 50 x 78 mm (1.97 x 3.07 in) |
| Weight: | 1.30 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |