- Connectivity: Powered by USB via a computer
- Performance: Reads up to 150 tags per second
- Form Factor: 72 x 72 x 23 mm (2.83 x 2.83 x 0.91 in)
The Tageos EOS-450 RFID Paper Tag is a high-performance solution designed for retail applications and beyond. This versatile tag offers outstanding robust performance on a wide range of surfaces. The EOS-450 is on the approved inlay list by Auburn University's RFID Lab ARC Program when used in retail applications and complies with categories F, I, L, O, Q, R, W5, W6, Y2, and Z. This Impinj connected tag comes standard with the NXP UCODE 9 integrated circuit which provides long read ranges, fast inventory of dense tag populations, and advanced features such as self-adjusting impedance and memory integrity safeguards. It lends itself to a variety of solutions, including high-speed inventory counting, loss prevention with frictionless self-checkout, and embedded tagging with seamless product returns.
*Data sheet includes retired ARC specs. Contact us for details.*
Based on a design targeted for the challenging ARC Spec Z approval, the Tageos EOS-450 RFID Paper Tag is an ideal solution for a wide range of applications such as retail, food and quick service restaurants, as well as logistics and general industrial segments.
Need help selecting the right tag? Check out our tag guide.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 9 |
| Memory: | EPC 96 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Serialized, Not Guaranteed Unique |
| Max Read Distance: | Up to 18 m (59 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Glass, Plastic, Wood, Cardboard |
| ARC Approved Categories: | F, I, L, O, Q, R, W5, W6, Y2, Z |
| Tag Form Factor: | Paper Tag |
| Tag Materials: | Printable White Paper (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Wax-Resin |
| Attachment Method: | Permanent Adhesive |
| Dimensions: | 75 x 13 mm (2.95 x 0.51 in) |
| Weight: | 0.34 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |