- Print Method: Direct Thermal / Thermal Transfer
- Resolution: 203 dpi or 300 dpi
- Print Width: 104 mm (4.1 in) wide
*This product must be purchased at the Minimum Order Quantity (MOQ). The MOQ for this product is 24,000 tags. Contact us for details.*
The Tageos EOS-431 RFID Wet Inlay is designed for maximum versatility in large-scale retail RFID deployments. The EOS-430 comes standard with the NXP UCODE 9 IC, which enables long read distance and fast inventory of dense RFID tag populations. The chip features 96-bit EPC, kill password, EPC and kill password permalock, self-adjusting impedance, and memory integrity safeguards. With a 70x10 mm antenna design, this tag can be used across virtually all ARC retail merchandise categories to simplify tag management. It is globally compliant and provides fast, reliable inventory of dense RFID tag populations, including on the sales floor, in the stock room, and throughout the supply chain.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Tageos EOS-431 RFID Wet Inlay is a high-performance solution designed for retail applications and beyond. This versatile tag offers outstanding and robust performance on a wide range of surfaces. The EOS-431 is on the approved inlay list by Auburn University's RFID Lab ARC Program when used in retail applications and complies with categories C2, F, H, I, L, O, Q, R, W5, W6, and Y2.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 9 |
| Memory: | EPC 96 Bits, User 0 Bits, TID 100 Bits with 48 Bit Unique S/N |
| EPC Memory Content: | Serialized, Not Guaranteed Unique |
| Max Read Distance: | Testing Recommended |
| Applicable Surface Materials: | Glass, Plastic, Wood, Cardboard |
| ARC Approved Categories: | C2, F, H, I, L, O, Q, R, W5, W6, Y2 |
| Tag Form Factor: | Wet Inlay |
| Tag Materials: | Printable PET (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Permanent Adhesive |
| Dimensions: | 73 x 17 mm (2.87 x 0.67 in) |
| Weight: | 0.28 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |