- Print Method: Direct Thermal / Thermal Transfer
- Resolution: 203 dpi or 300 dpi
- Print Width: 104 mm (4.1 in) wide
*This product must be purchased at the Minimum Order Quantity (MOQ). The MOQ for this product is 20,000 tags. Contact us for details or visit Tageos EOS-430 RFID Paper Tag | M730 for an alternative product.*
The Tageos EOS-430 RFID Paper Tag performs consistently across the global UHF RFID frequency range and a wide range of surfaces. The EOS-430 inlay is on the approved inlay list by Auburn University's RFID Lab ARC Program for use in retail applications and complies with ARC specifications F, I, L, O, Q, R, Y2, W5, and W6. The EOS-430 is equipped with the Impinj M830 integrated circuit, featuring 128 bits of EPC memory, Impinj's AutoTune performance, and backscatter efficiency. The EOS-430 lends itself to solutions that include high-speed inventory counting, loss prevention with frictionless self-checkout, and embedded tagging with seamless product returns.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Tageos EOS-430 RFID Paper Tag incorporates the Impinj M830 IC into an ARC certified, narrow RFID tag that provides inventory visibility and item-level tagging for applications ranging from retail, food and quick service restaurants to logistics and industry.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Impinj M830 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Auto-Serialized |
| Max Read Distance: | Testing Recommended |
| Applicable Surface Materials: | Cardstock, Plastic, Wood, Rubber |
| ARC Approved Categories: | F, I, L, O, Q, R, Y2, W5, W6 |
| Tag Form Factor: | Paper Tag |
| Tag Materials: | Printable White Paper (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Permanent Adhesive |
| Dimensions: | 74 x 12 mm (2.91 x 0.47 in) |
| Weight: | 0.36 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |