- Print Method: Direct Thermal / Thermal Transfer
- Resolution: 203 dpi or 300 dpi
- Print Width: 104 mm (4.1 in) wide
*This product must be purchased at the Minimum Order Quantity (MOQ). The MOQ for this product is 28,000 tags. Contact us for details or visit Tageos EOS-360 RFID Paper Tag | NXP UCODE 9 | 67 x 17 mm for an alternative product.*
The Tageos EOS-360 RFID Paper Tag combines a compact footprint with superior performance on cardstock, plastic, and rubber. The EOS-360 inlay is on the approved inlay list by Auburn University's RFID Lab ARC Program for use in retail applications and complies with ARC specification C2. The narrow antenna and ARC certification make the Tageos EOS-360 ideal for many item-level applications in non-food retail and supply chain management. Equipped with the NXP UCODE 9 integrated circuit, this tag features 96 bits of EPC memory, self-adjusting impedance, and memory integrity safeguards. The NXP UCODE 9 IC lends itself to solutions that include high-speed inventory, loss prevention, and embedded tagging. The Tageos EOS-360 is ideal for beauty and cosmetic products, home goods, and supply chain management.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Tageos EOS-360 RFID Paper Tag is an ARC certified, compact RFID tag that is ideally suited for retail loss prevention in self-checkout systems, high-speed inventory counting in the supply chain, and embedding in products for seamless product returns.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 9 |
| Memory: | EPC 96 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Serialized, Not Guaranteed Unique |
| Max Read Distance: | Testing Recommended |
| Applicable Surface Materials: | Cardstock, Plastic, Wood, Rubber |
| ARC Approved Categories: | C2 |
| Tag Form Factor: | Paper Tag |
| Tag Materials: | Printable White Paper (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Permanent Adhesive |
| Dimensions: | 67 x 7 mm (2.64 x 0.28 in) |
| Weight: | 0.28 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |