- Connectivity: Powered by USB via a computer
- Performance: Reads up to 150 tags per second
- Form Factor: 72 x 72 x 23 mm (2.83 x 2.83 x 0.91 in)
The Tageos EOS-261 RFID Wet Inlay offers consistent, high performance on various materials. With a remarkably small footprint, the EOS-261 inlay is on the approved inlay list by Auburn University's RFID Lab ARC Program when used in retail applications and complies with categories F, O, Q, R, W5, W6, and Y2. This inlay comes standard with the Impinj M730 integrated circuit which provides high performance, fast inventory capability, and advanced features for next-generation, universal RAIN RFID inlays. It lends itself to solutions that include high-speed inventory counting, loss prevention with frictionless self-checkout, and embedded tagging with seamless product returns.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Tageos EOS-261 RFID Wet Inlay offers a versatile solution for multiple item-level applications in retail, logistics, automotive, and industrial manufacturing.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Impinj M730 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance: | Up to 15 m (49 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Glass, Plastic, Wood, Cardboard |
| ARC Approved Categories: | F, O, Q, R, W5, W6, Y2 |
| Tag Form Factor: | Wet Inlay |
| Tag Materials: | Printable PET (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Permanent Adhesive |
| Dimensions: | 47 x 23 mm (1.85 x 0.91 in) |
| Weight: | 0.3 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |