- Contains 2 RFID tags for increased read rate and reliability
- 4 mm thick foam to combat RFID interference and for athlete comfort
- Waterproof for accurate timing in triathlons and mud races
*Subject to availability. Contact us for a recommended replacement product.*
The label is affixed to the kayak firmly with the tag extending upright above the surface to prevent any transmission interference caused by the watercraft body. Each label contains a UHF inlay with a unique number associated with each participant in the race. The tag can read up to 14 meters away using UHF reader antennas. Time-keeping is automatically collected and participants’ safety is better managed as organizers can know when someone fell behind and might require assistance. In addition, the tag monitors the participants’ location and the exact time at which they crossed the finish line. With compatible applications, the tag allows the audience to monitor the athletes progress live, through the race at specific stages. Intended uses for this product includes: kayak races, canoe marathons, and boat races.
Note: Printing and encoding the hex serial number is included in the price.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The T-Shaped UHF RFID Kayak Tag is a specially designed adhesive label which allows accurate reading on metallic or carbon fiber surfaces. This robust tag is strong enough to withstand challenging water and terrain conditions.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Impinj Monza 5 |
| RFID Inlay: | ShortDipole |
| Memory: | EPC 128 bits, User 32 bits, TID 48 bits |
| EPC Memory Content: | Custom data included in price |
| Max Read Distance: | Up to 14 m (45.9 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Paper, cardboard, glass, plastic |
| Tag Form Factor: | Wet inlay |
| Tag Materials: | Printable PET (Thermal Transfer) |
| Top Layer: | Printed Polypropylene |
| Bottom Layer: | Siliconized liner |
| Attachment Method: | Special purpose rubber base adhesive |
| Dimensions (Before folding and assembly): | 110 x 129 mm (4.33 x 5.08 in) |
| Dimensions (Applied label): | 110 x 70 x 30 mm (4.33 x 2.76 x 1.18 in) |
| Weight: | 3 g |
| Delivery Format: | 500 tags per roll |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |