- Form Factor: Wet Inlay for 4 inch wide supply chain labels
- Performance: Excellent global performance, optimized for detuning materials
- Chip Features: Impinj Monza R6 with AutoTune, Enduro, and Integra technology
*Product is reaching end-of-life. Visit Avery Dennison Smartrac ShortDipole RFID Wet Inlay |Monza R6-P for a recommended replacement product.*
The Avery Dennison Smartrac ShortDipole UHF RFID Tag is a cost-efficient, high performance product for a wide range of supply chain management and item-level applications. Cost-efficient, industry standard form factor. Best suited for use on corrugated materials and plastics. Optimal form factor for converting into 4” wide labels. Wal-Mart, DoD and METRO Group compliant inlay. For pallets, cases, and item-level use.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
ShortDipole tags and inlays are specially designed for supply chain management, apparel and brand protection applications offering excellent global performance also on lower detuning materials like cardboard and plastic.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Impinj Monza 5â„¢ |
| Memory: | EPC 128 bits |
| EPC Memory Content: | Not guaranteed unique |
| Max Read Distance: | > 4.06 m (15 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Paper, cardboard, glass, plastic |
| ARC Approved Categories: | B, C, D, F, G, I, K, M, N, Q |
| Tag Form Factor: | Wet inlay |
| Tag Materials: | Printable PET (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Full Resin |
| Attachment Method: | General purpose permanent |
| Dimensions: | 97 x 15 mm (3.82 x 0.59 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |