- Tag Types: Variety of inlays, labels, durable, and metal mount tags
- IC: Impinj RAIN RFID tag chip integrated circuits
- Count: 18 types of tags for testing applications
*Formerly sold as the SLS RFID smartPALLET. This is the same great RFID enabled pallet - just with a new name.*
The SLS® M-810 RFID Enabled Pallet performs full asset inventory, including location, in a warehouse, distribution center, storage facility, or truck yard in hours instead of days. The M-810 is manufactured with a patented Wave® Antenna that creates a wide-angle lens effect. This patented Wave® Antenna covers all three polarizations at once and is designed to work in high fading and multi-path environments to provide superior UHF zone coverage. Equipped with a long battery life and rapid re-charge, the SLS RFID smartPALLET provides full asset inventory in hours, or less, with no installation required. The pallet design allows for ease of use by fork-lift drivers, while removing foot traffic within the areas that are high risk to pedestrian traffic.
Additional configuration options are available to meet your needs. Contact Us today for more information.
View Data SheetNeed help selecting the right reader? Check out our reader guide.
The SLS® M-810 RFID Enabled Pallet rises above the standard RFID mobile devices to deliver a cycle counting solution made for warehouses and distribution centers. While it performs highly in a variety of environments, it absolutely thrives in areas where there is an abundance of fork-lift traffic, hard to reach racking, and high tag volumes.
| Product Type: | Portal & Gateway |
|---|---|
| Materials: | Aluminum |
| Dimensions: | 1066.8 x 1219.2 x 1778 mm (42 x 48 x 70 in) |
| Weight: | 72.6 kg (160 lbs) |
| Operating Temperature: | -20° to 60°C (-4° to 140°F) |
| Air Interface Protocol: | GS1/EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-68, UHF) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz) |
| Transmit Power (PoE): | +10.0 to +31.5 dBm (EU1 limited to +30 dBm) |
| Transmit Power (External DC Power): | +10.0 to +32.5 dBm (Listed/Certified power supply) (EU1 limited to +31.5 dBm, JP2 limited to 30 dBm) |
| Max Receive Sensitivty: | -84 dBm |
| Max Read Distance: | Not published |
| Max Read Rate: | Up to 1,100 tag reads per second |
| Data Interface: | Ethernet |
| Power Source: | IEEE 802.3af |
| Antenna Ports: | 4 RP-TNC female ports (connects to RP-TNC male) |
| Polarization: | Multi-Linear |
| Gain: | 3 dBi |
| Elevation Beamwidth: | Not published |
| Azimuth Beamwidth: | Not published |