- Diverse Form Factors: Wet inlays, wire tags, hard tags, etc.
- Includes Industry-Leading ICs: Monza R6-P, NXP UCODE 8, Impinj M730, M830
- Variety of Sizes: As small as 1.27 cm (0.5 in) up to 10.16 x 5.08 cm (4 x 2 in)
Label rewinders wind-up labels into a roll as they come out of a printer. Without a Rewinder, the labels must be gathered by hand. The RWG500 can accommodate 1 in to 5 in media widths. Direct rewinding on the 1.5” spindle or use of 3” core is available with selectable clockwise/counter clockwise operation. The rewind tension arm detects paper slack, paper presence and incoming paper speed, up to 15ips, to ensure proper operation and uniform rewind of media. The RWG500 is supplied with EXT interface cable to be used with SATO industrial printers or can also be powered by optional external AC adapter for all other printer models.
Note: The SATO RWG500 Label Rewinder is compatible for use with both RFID and barcoding labels.
View Data SheetView Quick Start GuideNote: To use this rewinder with a SATO printer that lacks an EXT connector, you MUST use a compatible SATO External Power Supply. Contact us for details.
The SATO RWG500 Label Rewinder is ideal for batch printing applications. The RWG500 allows for full 203.2 mm (8 in) roll-to-roll rewind of either face-in or face-out wound media.
| Product Type: | Printer Accessory |
|---|---|
| Label Width: | Up to 127 mm (5 in) |
| Roll Diameter: | Up to 220 mm (8.66 in) |
| Rewind Speed: | Up to 381 (15 in) per second |
| Core Diameter: | 44.45 mm (1.75 in) on spindle, 76.2 mm (3 in) with core adapter |
| Rewind Direction: | Selectable (clockwise, counter-clockwise) |
| Rewind Torque: | Not Published |
| Max Roll Weight: | Not Published |
| Rewinder Weight: | 7.5 kg (16.5 lbs) |
| Power Source: | Host Power on EXT Port |