- Ports: 4-Port UHF RFID Reader
- Connectivity: LAN and client USB interfaces (Wifi/BT via adapter)
- Performance: 750+ tags/sec, over 9 m (30 ft) read range
*Formerly sold under the brand Confidex. This is the same great tag - just with a new name.*
Beontag Steelwave Flex UHF RFID Labels connect the high-value components automatically to electronic data interface (EDI). This makes component tracking error-free and gives real-time data about the inventories. By that way Tier 1 part suppliers, OEM’s, and logistics providers can further optimize the inventory levels and gain resource savings. These labels are designed to match with wide variety of components – whether the component is plastic, metal, flat, or curved. Their flexible structure and strong background adhesive provides a durable identification method for components ranging from car batteries to plastic parts. Additionally, Beontag Steelwave Flex are personalized with customers’ data. This can mean for example VDA, Verband der Automobilindustrie, standard compatible encoding of the IC and visual marking of the label’s surface. All this ensure interoperability among the automotive supply chain’s different players so that the components can be automatically connected to the electronic data interface (EDI).
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Equipped with flexible attachment on curved assets, the Beontag Steelwave Flex is a global and compact UHF RFID label optimized for metallic surfaces making it an ideal solution for component logistics applications.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Gen 2v2 |
| Operating Frequency: | Global (865–928 MHz) |
| IC Type: | Impinj M780 |
| Memory: | EPC 496 Bit, User 128 Bit, TID 96 Bit |
| Max Read Distance - On Flat Metal: | Up to 8 m (26 ft) |
| Max Read Distance - On Ø50mm Radius Metal: | Up to 8 m (26 ft) |
| Max Read Distance - On Plastic (FCC): | Up to 5 m (16 ft) |
| Max Read Distance - On Plastic (ETSI): | Up to 2 m (6 ft) |
| Applicable Surface Materials: | All Surfaces, Optimized for Metal |
| Tag Form Factor: | Label |
| Tag Materials: | Specially Coated PP (white) |
| Recommend Ribbon: | Full Resin |
| Attachment Method: | High Tack Adhesive |
| Dimensions: | 55 x 25 x 2.2 mm (2.17 x 0.98 x 0.087 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -35°C to +85°C (-31°F to +185°F) |