- Type: Heavy Duty Die-Cast Aluminum Mounting Bracket
- Compatible With: 100 mm VESA, 63.5 mm RFID antenna patterns
- Features: Articulates vertically and horizontally, all hardware included
*Formerly sold under brand Confidex with the product name: Carrier Tough II. This is the same great tag - just with a new name.*
*Subject to availability. This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit Beontag Steelwave Classic RFID Tag | M780 for a recommended replacement product.*
Beontag Steelwave Classic™ RFID Tags provide an effective solution for manufacturers, food processors, distributors or RTI pool owners to manage their assets in transit. The use of RFID tags provides better visibility and control over supply chains, improves security of goods during distribution, and enables automated logistics or lean manufacturing processes. These tags offer an easy-to-use solution for tagging various kinds of industrial assets or returnable transit items - like roll cages, pallets, plastic crates and totes. Due to its unique design, this tag performs well both on metal surfaces as well as on other materials.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Beontag Steelwave Classic RFID Tag is an ultra-thin, high-performing all surface RFID tag for returnable transit items or industrial assets. It has a highly durable background adhesive for harsh environments.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz) |
| IC Type: | Impinj Monza 4QT |
| Memory: | EPC 128 bits, User 512 bits, TID 96 bits |
| EPC Memory Content: | Unique number encoded as default |
| Max Read Distance - On Metal: | Up to 12 m (40 ft) |
| Max Read Distance - On Other Materials: | Up to 11 m (36 ft) |
| Applicable Surface Materials: | All surfaces |
| Tag Form Factor: | Label encased in hard tag |
| Tag Materials: | High quality engineering plastics |
| Recommended Ribbon: | Full Resin |
| Attachment Method: | High performance acrylic adhesive specifically for metal and painted metal surfaces |
| Dimensions: | 115 x 30 x 3.9 mm (4.53 x 1.18 x 0.15 in) |
| Weight: | 12 g |
| Operating Temperature: | -35° to +85°C (-31° to +185°F) |