- Type: Heavy Duty Die-Cast Aluminum Mounting Bracket
- Compatible With: 100 mm VESA, 63.5 mm RFID antenna patterns
- Features: Articulates vertically and horizontally, all hardware included
*Formely sold under the brand Confidex. This is the same great tag - just with a new name.*
The Beontag Ironside Slim is a UHF RFID Gen2v2 tag solution for tracking various assets from returnable transit items (RTI) to industrial assets. This tag has a slim structure and is specially tuned for ideal performance on metal assets. One of the key design targets for this product was to enable relatively wider radiation patterns. A wider radiation pattern, high-level RF performance, and a durable grade encapsulation makes this tag perfect for indoor/outdoor on-metal applications in rugged environments. These features give a higher level of flexibility and reliability in various reader setups both with fixed readers and handhelds allowing improving warehouse and logistics processes. This tag comes standard with the NXP UCODE 9xm integrated circuit which offers an enhanced feature set with three flexible memory configurations.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
With a high-level RF performance and a durable outdoor resistant encapsulation, the Beontag Ironside Slim RFID Tag is an ideal solution for manufacturing, automotive, oil and gas, construction and mining, traffic management, railroad, logistics, and RTI operating applications.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Gen 2v2 |
| Operating Frequency: | Global (865-928 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 9xm |
| Memory: | 3 User Configurable Memory Options: EPC 128 Bit, User 752 Bit, TID 96 Bit EPC 256 Bit, User 624 Bit, TID 96 Bit EPC 496 Bit, User 384 Bit, TID 96 Bit |
| EPC Memory Content: | Unique Number Encoded as a Default |
| Max Read Distance - On Metal: | Up to 17 m (55 ft) |
| Max Read Distance - Off Metal: | Up to 6 m (20 ft) |
| Application Surface Materials: | Ideal Application on Metal, Works on Any Material |
| Tag Form Factor: | Hard Tag |
| Tag Materials: | High-Quality Engineering Plastics |
| Attachment Method: | Acrylic Adhesive, Polyurethane Adhesives, Epoxies, and Silicone Sealants (Not Included by Default) |
| Dimensions: | 85 x 21 x 10 mm (3.35 x 0.83 x 0.39 in) |
| Weight: | 15.5 g |
| Operating Temperature: | -35° to +85°C (-31° to +185°F) |