- Type: Heavy Duty Die-Cast Aluminum Mounting Bracket
- Compatible With: 100 mm VESA, 63.5 mm RFID antenna patterns
- Features: Articulates vertically and horizontally, all hardware included
*Formerly sold under the brand Confidex. This is the same great tag - just with a new name.*
The Beontag Ironside Flag is a UHF RFID tag solution for tracking various assets from returnable transit items (RTI) to industrial assets. Manufactured with a unique single-screw attachment, the Beontag Ironside Flag offers a new way to optimize the installation process by making it easier and faster. This tag is constructed with a flexible structure that can withstand mechanical impacts without damages. Equipped with a unique antenna design and IP69K rated protections, the Ironside Flag Tag ensures reliable RFID tagging of metallic returnable transport items (RTI).
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Beontag Ironside Flag RFID Tag is optimized for metallic returnable transit items (RTI) and industrial assets that face varying weather conditions and rough handling.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Gen2v2 |
| Operating Frequency: | Global (865-928 MHz) |
| IC Type: | Impinj M780 |
| Memory: | EPC 496 Bit, User 128 Bit, TID 96 Bit |
| EPC Memory Content: | Unique Number Encoded as a Default |
| Max Read Distance - On Metal: | Up to 18 m (59 ft) |
| Max Read Distance - On Plastic: | Up to 7 m (23 ft) |
| Application Surface Materials: | Optimized for Metallic Surfaces, All Other Materials |
| Tag Form Factor: | Hard Tag |
| Tag Materials: | High-Quality Thermoplastic Elastomer |
| Attachment Method: | Mechanical Fixing |
| Dimensions: | 52.2 x 29 x 14 mm (2.1 x 1.1 x 0.55 in) |
| Weight: | 5.5 g |
| Operating Temperature: | -40°C to +85°C (-40°F to +185°F) |