- Die-cut Size: 54 x 34 mm (2.13 x 1.34 in)
- Memory: 128-bit EPC, 32/64-bit User, 48-bit TID
- Form Factor: White Wet Inlay with Monza R6-P IC
*Formerly sold under the brand CCRR RFID. This is the same great tag - just with a new name.*
The Beontag H61 RFID Wet Inlay is designed to meet the requirements and expectations of high-performance data reading and collection, even in the most variable industries. Great for surfaces like cardboard, wood, PVC, and Teflon, the Beontag H61 boasts an expanded read range to provide exceptional performance and high inventory accuracy. With the optimal Monza R6-P IC, this inlay comes with an Autotune feature, which enables this tag to work at peak efficiency with rapidly changing environments. Furthermore, the Monza R6-P boasts a 128/96-bit EPC memory bank, 32/64-bit of user memory, and 48-bit unique TID memory. Key applications include warehouses, apparel, footwear, asset management, supply chain logistics, and management.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Beontag H61 Wet Inlay is designed to meet the expectations and requirements of high-performance data reading and collection even in the most variable industries. With the optimal Monza R6-P IC, this tag enables an expanded read range while providing high inventory accuracy.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Impinj Monza R6-P |
| Memory: | EPC 128/96 bits, User 32/64 bits, TID 96 bits |
| EPC Memory Content: | Unique, auto-serialized |
| Max Read Distance: | Testing recommended |
| Applicable Surface Materials: | Wood, plastic, cardboard, teflon |
| Tag Form Factor: | Wet inlay |
| Tag Materials: | Printable PET (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Wax/mixed |
| Attachment Method: | Permanent acrylic adhesive |
| Dimensions: | 54 x 34 mm (2.13 x 1.34 in) |
| Weight: | < 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |