- Autopilot: Optimizes reader operation for environment.
- 4 Antenna Ports, expandable to 32 with Antenna Hub.
- RF Sensitivity: -84 dBm for greater accuracy and range.
*Formerly sold under the brand CCRR RFID. This is the same great tag - just with a new name.*
The Beontag H47 RFID Paper Tag is a compact tag designed with 360° technology, offering excellent readability in adverse positions of the label. Designed with supply chain management in mind, this tag is ideal for boxes and pallets, and with the Monza 4QT IC, this tag provides a large 512-bit user memory and 128-bit EPC memory. The high performance 360° reading makes this tag optimal for challenging materials, like cardboard, plastics, wood, and more. This tag is optimized for applications such as asset management, supply chains, inventory, logistics, boxes, and pallets.
Need help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Beontag H47 Paper Tag offers 360° reading technology and user memory of 512-bits, making it ideal for supply chain management utilizing boxes and pallets, and enables consistent performance even on challenging materials.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Impinj Monza 4QT |
| Memory: | EPC 128 bits, User 512 bits, TID 96 bits |
| EPC Memory Content: | Unique, auto-serialized |
| Max Read Distance: | Testing recommended |
| Applicable Surface Materials: | Wood, plastic, cardboard, rubber, cotton tissue, denim |
| Tag Form Factor: | Paper tag |
| Tag Materials: | White woodfree paper |
| Recommended Ribbon: | Wax/mixed |
| Attachment Method: | Permanent acrylic adhesive |
| Dimensions: | 48 x 47 mm (1.89 x 1.85 in) |
| Weight: | < 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |