- Die-cut size: 54 x 34 mm (2.13 x 1.34 in)
- Memory: 128-bit EPC, 32/64-bit User, 48-bit TID
- IC: Impinj Monza R6-P with Autotune feature
*Formerly sold under the brand CCRR RFID. This is the same great tag - just with a new name.*
The Beontag E68 RFID Paper Tag is an exceptionally versatile tag powered by the Monza R6-P IC to deliver industry-leading EPC Gen 2 read and write performance. This tag displays fast and long-distance reading making it ideal for sports timing and inventory tracking. Utilizing the highly-efficient Monza R6-P, the tag contains a 128/96-bit EPC memory bank, 32/64-bit of user memory, and 48-bit unique TID memory offering industry-leading reading, counting, and traceability. This tag is suitable for a variety of surfaces such as wood, plastic, cardboard, rubber, and more. Typical applications for this product include but are not limited to sports timing, asset management, supply chain inventory and logistics, and car access control.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Beontag E68 RFID Paper Tag is a versatile tag boasting long-distance and fast reading, making it an ideal tag for sports timing and other applications. Additionally, the Beontag E68 utilizes the highly-efficient Monza R6-P IC, allowing it to generate fast reading, counting, and traceability.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Impinj Monza R6-P |
| Memory: | EPC 128/96 bits, User 32/64 bits, TID 96 bits |
| EPC Memory Content: | Unique, auto-serialized |
| Max Read Distance: | Testing recommended |
| Applicable Surface Materials: | Wood, plastic, cardboard, rubber |
| Tag Form Factor: | Paper tag |
| Tag Materials: | White woodfree paper |
| Recommended Ribbon: | Wax/mixed |
| Attachment Method: | Permanent acrylic adhesive |
| Dimensions: | 94 x 28 mm (3.70 x 1.10 in) |
| Weight: | < 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |