- Autopilot: Optimizes reader operation for environment.
- 4 Antenna Ports, expandable to 32 with Antenna Hub.
- RF Sensitivity: -84 dBm for greater accuracy and range.
*Formerly sold under the brand CCRR RFID. This is the same great tag - just with a new name.*
The Beontag E61 RFID Paper Tag is an effective tag dedicated to speeding up warehouse operations such as receiving, checking, and dispatch. Great for surfaces like cardboard, wood, PVC, and plastic. With the optimal Monza R6-P IC, this tag comes with an Autotune feature, which enables this tag to work at peak efficiency with rapidly changing environments. Furthermore, the Monza R6-P boasts a 128/96-bit EPC memory bank, 32/64-bit of user memory, and 48-bit unique TID memory. Key applications include logistics and supply chain, boxes, pallets, and asset management.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Beontag E61 RFID Paper Tag is an exceptional tag for supply chain management of boxes and pallets. This tag is great for speeding up warehouse receiving, checking, and dispatch. The Beontag E61 is designed to work at peak efficiency in changing environments with the Monza R6-P Autotune feature.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Impinj Monza R6-P |
| Memory: | EPC 128/96 bits, User 32/64 bits, TID 96 bits |
| EPC Memory Content: | Unique, auto-serialized |
| Max Read Distance: | Testing recommended |
| Applicable Surface Materials: | Wood, plastic, cardboard |
| Tag Form Factor: | Paper tag |
| Tag Materials: | White woodfree paper |
| Recommended Ribbon: | Wax/mixed |
| Attachment Method: | Permanent acrylic adhesive |
| Dimensions: | 99 x 12 mm (3.90 x 0.47 in) |
| Weight: | < 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |