- Autopilot: Optimizes reader operation for environment.
- 4 Antenna Ports, expandable to 32 with Antenna Hub.
- RF Sensitivity: -84 dBm for greater accuracy and range.
*Subject to availability. Vulcan RFID™ Lightning UHF RFID White Wet Inlay | M730 for an alternative product.*
The Beontag SASH P84 RFID White Wet Inlay is an effective inlay dedicated to speeding up warehouse operations such as receiving, checking, and dispatch. This tag works well on a wide array of surfaces including cardboard, wood, PVC, and plastic. With the optimal Impinj M730, this inlay provides excellent read performance for operations in retail with applications such as supply chain management and shipping services. Furthermore, the M730 boasts a 128-bit EPC memory bank and 96-bit with 48-bit unique TID memory. With the M730 chip and updated antenna design, the Beontag SASH P84 RFID White Wet Inlay offers even better performance than its predecessor the Beontag E61 RFID White Wet Inlay (Monza R6-P). Key applications include logistics and supply chain, boxes, pallets, and asset management.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Beontag SASH P84 RFID White Wet Inlay is an exceptional tag for supply chain management of boxes and pallets. This inlay is great for speeding up warehouse receiving, checking, and dispatch. The M730 IC generates fast reading, counting, and traceability, which makes it the ideal choice for asset management.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | RAIN RFID / ISO 18000-63 and EPCglobal Gen2 |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Impinj M730 |
| Memory: | EPC 128 bits, User 0 bits, TID 96 bits |
| EPC Memory Content: | Unique, auto-serialized |
| Max Read Distance: | Testing recommended |
| Applicable Surface Materials: | Wood, plastic, cardboard, PVC |
| Tag Form Factor: | White wet inlay |
| Tag Materials: | Printable white film (thermal transfer) |
| Recommended Ribbon: | Wax Resin |
| Attachment Method: | Permanent acrylic adhesive |
| Dimensions: | 99 x 12 mm (3.90 x 0.47 in) |
| Weight: | < 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |