- Print Speed & Resolution: Up to 14 ips at 203/305 dpi, 6 ips at 609 dpi
- RFID Technology: UHF Gen 2 ISO/IEC 18000-6C with seamless encoding
- Durable Construction: Die-cast aluminum frame with metal casing
*Formerly sold under the brand Confidex. This is the same great tag - just with a new name.*
The Beontag Carrier eWave UHF tag is a washable, industrial-grade label that offers greater versatility and sustainability. Designed for returnable food packaging, it is ideal for a variety of applications, including plastic cups, plates, and bowls, making it highly valuable for restaurants, events, catering, vending machine food boxes, and schools. The Carrier eWave is microwave resistant and has been tested up to 50, 3.5 minute cycles at 1800W. The highly durable tag is designed to withstand multiple cleaning cycles without compromising its integrity and is capable of withstanding temperatures between -40°C and +85°C (-40°F and +185°F).
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Built for the challenging food supply chain, the Carrier eWave withstands everything from dishwashers to microwaves. With the NXP UCODE 9 IC, the Carrier eWave features a 96 bit EPC memory bank and a read range of up to 9 m (30 ft) on plastic.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Gen 2v2 |
| Operating Frequency: | Global (865-928 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 9 |
| Memory: | EPC 96 Bit, User 0 Bit, TID 96 Bit |
| EPC Memory Content: | Unique Random 96 Bit EPC in Every Label |
| Max Read Distance - Plastic: | Up to 9 m (30 ft) |
| Max Read Distance - Glass: | Up to 5 m (16 ft) |
| Max Read Distance - Ceramic: | Up to 7 m (23 ft) |
| Application Surface Materials: | Non-Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | Printable White PET (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Resin Ribbon |
| Attachment Method: | High-Performance Acrylic Adhesive Specifically for Low Surface Energy Plastics |
| Dimensions: | 40 x 12 x 0.2 mm (1.57 x 0.47 x 0.01 in) |
| Weight: | 0.1 g |
| Operating Temperature: | -40°C to +85°C (-40°F to +185°F) |