- Display: 6" touchscreen
- Processor: Qualcomm 5430
- Durability: Virtually waterproof, withstands drops
Featuring the Impinj M750 IC, Avery Dennison Smartrac Belt RFID Paper Tags offer high performance across different materials and challenging environments due to enhance adaptive RF tuning capabilities. These tags offer improved read and write sensitivity, with very fast and accurate reading within a large population of tags. Additionally, these tags come standard with a privacy mode, which enables loss prevention and protects consumer privacy by making a tag invisible to RAIN readers. Compatible with global GS1 UHF Gen2v2 standards, these tags are included on the approved inlay list by the ARC Program at the RFID Lab at Auburn University when used in retail applications, and comply with categories F, I, L, O, Q, R, W5, W6, Y2, and Z.
View Data Sheet*Looking for ARC specification information? Check out the ARC Approved Inlay Guide.*
Avery Dennison Smartrac Belt RFID Paper Tags offer excellent performance on difficult-to-tag or low detuning materials such as cardboard and plastic, and in other demanding, close-coupling environments. With a compact 73 mm (2.8 inch) form factor, these tags can easily be converted into end-application usage.
Need help selecting the right tag? Check out our tag guide.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPC Class 1 Gen 2 (ISO 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Impinj M750 |
| Memory: | EPC 96 Bits, User 32 Bits, TID 96/48 Bits |
| EPC Memory Content: | Not published |
| Max Read Distance: | Testing recommended |
| Applicable Surface Materials: | Plastic, cardboard, glass, paper |
| ARC Approved Categories: | F, I, L, O, Q, R, W5, W6, Y2, Z |
| Tag Form Factor: | Paper tag |
| Tag Materials: | Mid-gloss paper |
| Recommended Ribbon: | Not published |
| Attachment Method: | Not published |
| Dimensions: | 73 x 17 mm (2.87 x 0.67 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |