- Print Method: Direct Thermal / Thermal Transfer
- Resolution: 203 dpi or 300 dpi
- Print Width: 104 mm (4.1 in) wide
*This product must be purchased at the Minimum Order Quantity (MOQ). The MOQ for this product is 100,000 tags. Contact us for details.*
The Avery Dennison Smartrac AD Grip RFID Wet Inlay is designed for use in automotive tire tagging and on other high-dielectric materials. The AD Grip provides excellent broadband (860-960 MHz) read range performance across multiple regions including Europe, Asia-Pacific, and the Americas. It is manufactured according to the industry’s highest quality standards, as confirmed by the RFID Lab at Auburn University. Equipped with the Impinj M730 IC, this tag features 128 bits of EPC memory and a 96 bit factory-locked TID number. Additionally, a 48 bit unique serial number is factory-encoded into the TID.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Avery Dennison Smartrac AD Grip RFID Wet Inlay is on the approved inlay list by Auburn University's RFID Lab ARC Program for use in automotive tire applications and meets the category performance requirements for ARC specification T.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | ISO 18000-63 Type C |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 8 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Applicable Surface Materials: | Non-Metallic Assets, Plastic, Cardboard, Glass, Paper |
| ARC Approved Categories: | U |
| Tag Form Factor: | Wet Inlay |
| Tag Materials: | Printable PET (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Adhesive |
| Dimensions: | 41 x 79 mm (1.62 x 3.12 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |