- Print Method: Direct thermal
- Print Width: 104 mm (4.09 in)
- Connectivity: USB, USB Host, BLE, Wi-Fi, BT 4.1
Eliminate checkout bottlenecks and keep customers moving with the Zebra SP72-H Horizontal Single-Plane Barcode Scanner. This high-performance in-counter scanner captures barcodes as quickly as they're presented, scanning items up to 40% faster than competitive models at self-checkout. With a sweet spot that's up to 44% larger than competing scanners, positioning barcodes requires less precision, delivering a more intuitive experience for self-checkout users and allowing cashiers to focus on customer service. Powered by a high-resolution 2.3 megapixel sensor and Zebra's PRZM Intelligent Imaging technology, the SP72-H delivers outstanding performance on virtually any 1D, 2D, and Digimarc barcode, whether damaged, crinkled, or faded.
The zero-footprint, in-counter design serves as a drop-in replacement for popular legacy installations, making upgrades simple and cost-effective. Sapphire glass meets your durability needs and budget. IP52 sealing protects against spills and dust, while USB certification ensures worry-free integration with all popular POS systems. The premium SP7208-H model adds advanced features including an auxiliary scanner port for handheld scanning of large items, external speaker support for custom feedback tones, optional EAS support, and optional driver’s license parsing for fast, accurate capture of customer identification data. Perfect for grocery, convenience, pharmacy, and specialty retail environments where you need multi-plane performance in the compact size and value of a single-plane scanner.
Note: The SP72-H Scanner is unavailable with UHF RFID technology. This scanner reads 1D and 2D barcodes, but does not have UHF capabilities.
| SP72 Series | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Product | Location | Dimensions | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Zebra SP72-H Horizontal Single-Plane Barcode Scanner | In Checkout Counter | 152 x 152 x 86 mm (6.0 x 6.0 x 3.4 in) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Zebra SP72-V Vertical Single-Plane Barcode Scanner | On Top of Checkout Counter or Wall Mounted | 137 x 152 x 84 mm (5.4 x 6.0 x 3.3 in) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
If Scanner Only is selected above:
Note: USB Cable NOT included.
If Checkpoint EAS is selected above:
The SP72-H combines the performance of a multi-plane scanner with the compact size and value of a single-plane design, delivering scanning speeds up to 40% faster than competitors with a scan area up to 44% larger. Its zero-footprint, in-counter installation makes it a drop-in replacement for legacy scanners, while optional features like auxiliary scanner ports and EAS support give you the flexibility to create the perfect checkout solution for your high-volume retail environment.
Zebra OneCare Essential for USB Only scanners or Multi-Interface scanners deliver the fully featured comprehensive coverage you need to maximize uptime and value of your Zebra device. This service sets the industry bar for service and support, with features that include coverage for accidental damage and normal wear and tear, technical support during your local business hours, access to software updates, and a 3-day turnaround time on repairs.
Note: This service is available for purchase within 30 days of your equipment purchase. Purchase of any Zebra OneCare Support Service voids the included standard warranty, resulting in a coverage of three (3) years total. Contact us today for more detailed information.
View Zebra OneCare Support with Comprehensive CoverageThe following optional and replacement accessories are available for the Zebra SP72-H Horizontal Single-Plane Barcode Scanner.
Shop Now
Contact Us To Order
Looking to order the Zebra SP72-H accessories above that are not listed online? Get in touch to place your order.
| Product Type: | Barcode Scanner |
|---|---|
| Scanner: | 2D Imager |
| Data Interface: | USB Only: Host USB Over 10-Pin RJ45, Optional EAS Multi-Interface: Host USB Over 10-Pin RJ45, AUX Scanner, AUX Power, Optional EAS |
| Power Source: | USB Only: Host USB Multi-Interface: Host USB or 11 to 13 VDC External Power Supply |
| Scan Mode: | Presentation Mode |
| Scan Pattern: | Single-Plane |
| Sensor Resolution: | 1920 x 1200 Pixels |
| Imager Field of View: | Horizontal: 129°, Vertical: 75.9° |
| Minimum Print Contrast: | 15% Minimum Reflective Difference |
| 1D Decode Capabilities: | All Major 1D Barcodes Including Code 39, Code 128, Code 93, Codabar/NW7, Code 11, MSI Plessey, UPC/EAN, I 2 of 5, Korean 3 of 5, GS1 DataBar, and Base 32 (Italian Pharma) |
| 2D Decode Capabilities: | All Major 2D Barcodes Including PDF417, Micro PDF417, Composite Codes, TLC-39, Aztec, DataMatrix, MaxiCode, QR Code, Micro QR, Han Xin, Postal Codes, and SecurPharm |
| OCR Capabilities: | Optional Driver's License Parsing |
| Laser Classification: | IEC 62471 and EN 62471 |
| Dimensions: | 152 x 152 x 86 mm (6.0 x 6.0 x 3.4 in) |
| Weight: | 0.864 kg (1.9 lbs) |
| Drop Specification: | Not Published |
| IP Rating: | IP 52 |
| Operating Temperature: | 0° to 50°C (32° to 122°F) |