- Coverage: Accidental damage and normal wear and tear
- Support: Technical during local business hours
- Repair: 3-day turnaround time
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit Zebra PS30 Plus Personal Shopper for a recommended replacement product.*
The Zebra PS20 Plus Personal Shopper is a mobile computer that delivers the ultimate in-store shopping experience. Ready for all-day use by customers and store associates, the PS20 Plus is a dual-purpose device that offers advanced scanning technology to enable first-time every-time capture of electronic and printed barcodes, including Digimarc, regardless of condition. This device comes standard with an advanced, high-definition touchscreen and support for faster and more reliable Wi-Fi connections. When it comes to durability, the PS20 Plus stands at the top of its class, with a rugged design to ensure all-day reliable operation. With rich locationing support for the most personalized service, the PS20 Plus delivers relevant coupons based on location, discounts based on past purchase, a fast shopping path for a specific shopping list, and directions to any item. From online order 'click and collect,' to inventory management, this double-duty device also improves workforce productivity and task accuracy.
Note: The Zebra PS20 Personal Shopper is unavailable with UHF RFID technology. This mobile computer reads 1D and 2D barcodes, but does not have UHF capabilities.
Additional configuration options are available to meet your needs. Contact Us today for more information.
View Data SheetThe Zebra PS20 Plus Personal Shopper is a dual-purpose device that can be used by shoppers and associates alike. This device provides shoppers with a great in-store experience and also enables staff to quickly and accurately execute many daily tasks. With an integrated microphone and speaker, shoppers can reach a live or virtual assistant for help and store associates can collaborate instantly with co-workers to get an answer to a question or resolve an issue.
View Comparison GuideZebra OneCare Essential delivers the fully featured comprehensive coverage you need to maximize uptime and value of your Zebra device. This service sets the industry bar for service and support, with features that include coverage for accidental damage and normal wear and tear, technical support during your local business hours, access to software updates, and a 3-day turnaround time on repairs.
Note: This service is available for purchase within 30 days of your equipment purchase. Purchase of any Zebra OneCare Support Service voids the included standard one-year warranty, resulting in a coverage of three (3) years total. Contact us today for more detailed information.
View Zebra OneCare Support with Comprehensive CoverageThe following optional and replacement accessories are available for the Zebra PS20 Plus Personal Shopper. Contact us today for more detailed information on these accessories.
| Product Type: | Computing Device |
|---|---|
| Scanner: | SE4710 1D/2D Imager with Digimarc Support |
| Operating System: | Android 10 |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 660 |
| CPU: | Octa-core, 2.2 GHz |
| Data Interface: | WLAN, Wi-Fi, Bluetooth, USB 2.0 |
| Memory: | 4 GB RAM/16 GB Flash |
| Expansion Memory: | Not published |
| Power Source: | PowerPrecision+ 3500 mAh capacity Li Ion rechargeable battery |
| Rear Camera: | No rear camera |
| Front Camera: | 5 MP fixed focus |
| Module slots: | Not published |
| Dimensions: | 74.9 x 217.9 x78.5 mm (2.95 x 8.58 x 3.09 in) |
| Weight: | 0.29 kg (0.64 lbs) |
| Color: | White |
| IP Rating: | Not published |
| Operating Temperature: | -10°C to 50°C (14°F to 122°F) |
| Pre-loaded Software: | Zebra Mobility DNA, GMS (Google Mobile Services) |