- Thickness: 0.25 mm (10 mil)
- Material: Durable PVC construction
- Quantity: Case of 500 cards
Zebra Premier White PVC Cards in 50 mil thickness provide the maximum rigidity and ultra-premium construction you need for specialized credentials, gift cards, and applications requiring exceptional durability. These extra-thick 50 mil white PVC cards deliver superior resistance to bending and wear while ensuring crisp image reproduction for your demanding card printing needs where structural integrity and long-lasting performance are critical requirements.
These Zebra Premier Color PVC cards are dust-free, ISO-compliant, and deliver exceptional image clarity. Their consistent thickness and premium construction help reduce printer wear, minimize misprints, and extend the life of your card printer.
Looking to order the card printers above that are not listed online? Get in touch to place your order.
| Product Type: | Card |
|---|---|
| Card Form Factor: | Blank Card |
| Card Materials: | White PVC |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Not Available |
| Dimensions: | 86 x 54 mm (3.39 x 2.13in) |
| Thickness: | 1.27 mm (50 mil) |
| Weight: | 4.8 g |
| Operating Temperature: | Not Published |