- Print Resolution: 300 dpi thermal transfer
- Connectivity: USB 2.0 and Ethernet standard
- Print Speed: Up to 140 cards/hour full-color YMCKOK
Zebra Premier White PVC Cards deliver the professional-grade image quality you need for vibrant colors, precise details, and scannable barcodes in your ID credential printing. These standard 30 mil white PVC cards are expertly manufactured to ensure consistent performance, print clarity, durability and barcode readability for your business card printing requirements across all Zebra card printers.
These Zebra Premier Color PVC cards are dust-free, ISO-compliant, and deliver exceptional image clarity. Their consistent thickness and premium construction help reduce printer wear, minimize misprints, and extend the life of your card printer.
Looking to order the card printers above that are not listed online? Get in touch to place your order.
| Product Type: | Card |
|---|---|
| Card Form Factor: | Blank Card |
| Card Materials: | White PVC |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Not Available |
| Dimensions: | 86 x 54 mm (3.39 x 2.13in) |
| Thickness: | 0.76 mm (30 mil) |
| Weight: | 4 g |
| Operating Temperature: | Not Published |