- Print Method: Thermal Transfer/Direct Thermal
- Resolution: 203/300/600 dpi
- Connectivity: USB, Serial, Ethernet, Bluetooth 4.1
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Please visit Zebra RFID Label (4"x 2" | 4"x 6") 1500T Thermal Transfer Paper Label - For Industrial Printersfor a recommended replacement product.*
Offering an economical choice for 4" wide labeling applications, these 4"x 2" and 4"x 6" blank paper labels come standard with the Zebra ZBR2000 inlay and NXP UCODE 8 integrated circuit.
Need help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Compatible with Zebra ZT610 RFID Printers, these blank labels are designed specifically for customers in need of blank labels for "at home" printing.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO/IEC 18000-6C) |
| Operating Frequency: | Global (865-928 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 8 |
| Memory: | EPC 128 Bits, TID 96 Bits, User 0 Bits |
| EPC Memory Content: | Not guaranteed unique |
| Max Read Distance: | Up to 15 m (49.2 ft)- frequency and surface dependent |
| Applicable Surface Materials: | Non-metallic surfaces including plastic and corrugate |
| Tag Form Factor: | Label tag |
| Tag Materials: | Z-Perform 1500T |
| Recommended Ribbon: | Not published |
| Attachment Method: | Permanent adhesive |
| Dimensions: | 101.6 x 50.8 mm (4 x 2 in) 101.6 x 152.4 mm (4 x 6 in) |
| Weight: | Zebra's 6000 wax or Zebra's 3200 wax/resin |
| Operating Temperature: | Not published |