Key Features
- Print Method: Thermal Transfer/Direct Thermal
- Resolution: 203/300/600 dpi
- Connectivity: USB, Serial, Ethernet, Bluetooth 4.1
Offering an economical choice for 4" wide labeling applications, these 4"x 3" blank paper labels come standard with the Zebra ZBR2100 inlay and NXP UCODE 9 integrated circuit. These labels meet FDA 175.105 for indirect food contact requirements and are recommended for printing applications up to 14 inches per second.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Designed specifically for customers in need of blank labels for "at home" printing, these 4" x 3" labels perform well when placed on or near challenging materials such as pallets and freights.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2v2 (ISO/IEC 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (865-928 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 9 |
| Memory: | EPC 96 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Serialized, Not Guaranteed Unique |
| Max Read Distance: | Up to 20 m (65.6 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Non-Metallic Surfaces Including Plastic, Cardboard, Glass, PVC, and Rubber |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | Z-Perform 1500T |
| Recommended Ribbon: | Zebra's 6000 Wax or Zebra's 3200 Wax/Resin |
| Attachment Method: | Permanent Adhesive |
| Dimensions: | 101.6 x 76.2 mm (4 x 3 in) |
| Weight: | 1.8 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |