- Content: Collection of popular articles from RFID Insider
- Topics: RFID basics to intermediate concepts, comprehensive Q&A
- Author: Suzanne Gotfryd, Director of Consumer Marketing at atlasRFIDstore
These premium, coated, smooth direct thermal paper labels provide the optimal balance between performance and price. With a high-tack permanent acrylic adhesive, these labels offer excellent print quality and are glove friendly.
Note: These labels do NOT contain an RFID inlay and are NOT compatible with UHF RFID technology. This product cannot be shipped to Washington, USA, due to state regulations on bisphenol-containing thermal paper. Contact us for alternative products or materials based your requirements.
View Data SheetRecommended for indoor use, these direct thermal labels have excellent print quality and mandrel hold while meeting FDA 175.105 for indirect food contact requirements.
| Product Type: | Label |
|---|---|
| Tag Form Factor: | Thermal label |
| Tag Materials: | White, smooth coated direct thermal paper |
| Recommended Ribbon: | Ribbon is not required when printing via direct thermal |
| Attachment Method: | All-temp permanent acrylic adhesive |
| Dimensions: | 50.8 x 31.75 mm (2 x 1.25 in) |
| Weight: | 0.4 g |
| Operating Temperature: | -54° to 60°C (-65° to 140°F) |