- Size: 1.75" x 0.75" (44.45mm x 19.05mm)
- Material: PolyPro 4000D, Permanent Adhesive
- Quantity: Case of 12 rolls, 325 labels per roll
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit Zebra 1.75" x 0.75" PolyPro 4000D M830 General Purpose RFID Label | For 2.2" OD Mobile Printers | Case of 12 Rolls - 325 Labels per Roll for a recommended replacement product.*
Offering an economical choice for 1.75" wide labeling applications, these 1.75" x 0.75" blank polypropylene labels come standard with the Tageos EOS-241 inlay and Impinj M730 integrated circuit. With an all-temperature permanent adhesive, these labels can be applied in temperatures as low as -40°C (-40°F) and will remained adhered in temperatures from -54°C to 55°C (-65°F to 131°F) making these labels perfect for use in cold environments. Meeting the FDA 175.105 requirements for indirect food contact, these labels can be applied to shrink wrap and other food packaging.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Compatible with select Zebra mobile RFID printers, these 1.75" x 0.75" labels are equipped with the Impinj M730 IC and are designed specifically for customers in need of blank labels for "at home" or on demand printing. These direct thermal labels offer a simple printing solution by avoiding the additional cost and effort incurred when using printer ribbon.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2v2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | Global (865-928 MHz) |
| IC Type: | Impinj M730 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Not Guaranteed Unique |
| Max Read Distance: | Testing Recommended |
| Applicable Surface Materials: | Wood, Plastic, Glass, Cardboard |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | PolyPro 4000D |
| Recommended Ribbon: | Ribbon is Not Required when Printing via Direct Thermal |
| Attachment Method: | All-temp Adhesive |
| Dimensions: | 44.5 x 19.1 mm (1.75 x 0.75 in) |
| Weight: | 0.6 g |
| Operating Temperature: | Not Published |