- Memory: Alien Higgs-9 IC with 688 bits of user memory
- Durability: Withstands repeated autoclave cycles, chemical resistant
- Compliance: FDA UDI compliant, IP69K rated
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit Xerafy ROSWELL Autoclavable RFID Tag | Higgs-9 for a recommended replacement product.*
The Xerafy ROSWELL Autoclavable RFID Tag is specifically designed for use in harsh environments. This tag is highly resistant to chemical cleaning and autoclave cycles. It is constructed of two cylindrical metal cases with a thin high temperature substrate between them. It uses only its stainless steel interior as an antenna. The patent-pending antenna-free design ensures reliability and durability by eliminating the risk of tag failure from high impact and vibration.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Xerafy ROSWELL Autoclavable RFID Tag is an ultra-rugged on metal RFID tag that meets the high temperature and pressure requirements for use in autoclaves. Its high durability and convenient attachment option make it suitable for a wide variety of uses including autoclavable surgical trays, oil and gas valve management, food processing plants, and automotive manufacturing.
View Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| IC Type: | Alien Higgs-3 |
| Memory: | EPC 96 Bits, User 512 Bits, TID 64 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance On Metal: | Up to 5 m (16.40 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Hard Tag |
| Tag Materials: | High-Performance Engineered Polymer, Stainless Steel |
| Attachment Method: | Welding, Rivets, Screws, Cable Ties |
| Dimensions: | 48 x 28 x 13.50 mm (1.89 X 1.10 X 0.53 in) |
| Weight: | 44 g |
| Operating Temperature: | -40° to + 85°C (-40° to +185°F) |
| Application Temperature: | -40 to +250°C (-40 to +482°F) |