- Autopilot: Optimizes reader operation for environment.
- 4 Antenna Ports, expandable to 32 with Antenna Hub.
- RF Sensitivity: -84 dBm for greater accuracy and range.
*Product is reaching end-of-life. Visit Vulcan RFID Bolt UHF RFID White Wet Inlay | M730 for an alternative product.*
The Vulcan RFID Forge White Wet Inlay exhibits extraordinary tolerance against the detuning effect of high dielectric materials, lending to expectational performance when applied to traditionally difficult to tag materials such as glass windshields, racetiming bibs, and more. The Vulcan RFID Forge features 128-bit EPC memory due to the M730 IC. Larger in length and width compared to its cousin tag, the Vulcan RFID Fire White Wet Inlay, the Vulcan RFID Forge is an ideal tag for sports timing and inventory tracking applications. These tags include an improved 'autotune' adaptive RF tuning capability that helps assure quality work at peak efficiency even in quickly changing situations.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Vulcan RFID Forge White Wet Inlay is a versatile inlay made for difficult-to-tag situations. Utilizing the new and highly efficient Impinj M730 grants the Vulcan RFID Forge to generate fast reading, counting, and reliability, crucial for applications like race timing, vehicle access control, asset management, and inventorying.
View Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | ISO 18000-6C |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | M730 |
| Memory: | EPC 128 Bits |
| EPC Memory Content: | Sequential, Not Guaranteed Unique |
| Max Read Distance: | Testing recommended |
| Applicable Surface Materials: | Glass, plastic, wood, cardboard |
| Tag Form Factor: | White wet inlay |
| Tag Materials: | Printable white film (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Resin ribbon |
| Attachment Method: | General purpose permanent acrylic based adhesive |
| Dimensions: | 97 x 27 mm (3.819 x 1.06 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |