- Print Speed & Resolution: Up to 14 ips at 203/305 dpi, 6 ips at 609 dpi
- RFID Technology: UHF Gen 2 ISO/IEC 18000-6C with seamless encoding
- Durable Construction: Die-cast aluminum frame with metal casing
*Subject to availability. Visit Vulcan RFID Bolt UHF RFID White Wet Inlay | M730 for an alternative product.*
The Vulcan RFID Forge II White Wet Inlay is the same great Vulcan RFID Forge, upgraded with the Impinj M750 IC. The Vulcan RFID Forge II exhibits extraordinary tolerance against the detuning effect of high dielectric materials, lending to exceptional performance when applied to traditionally difficult to tag materials such as glass windshields, race timing bibs, and more. Larger in length and width compared to its cousin tag, the Vulcan RFID Fire White Wet Inlay, the Vulcan RFID Forge II is an ideal tag for sports timing and inventory tracking applications. The Vulcan RFID Forge II features 96 bits of EPC memory and 32 bits of User memory. The M750 IC is compatible with the Global GS1 UHF Gen2v2 standard and has a privacy mode that enables loss prevention and protects consumer privacy. These tags include an improved 'autotune' adaptive RF tuning capability that helps assure quality work at peak efficiency even in quickly changing situations.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Vulcan RFID Forge II White Wet Inlay is a versatile inlay made for difficult-to-tag situations. The new and highly efficient Impinj M750 grants the Vulcan RFID Forge II fast reading, counting, and reliability, crucial for applications like race timing, vehicle access control, asset management, and inventorying.
View Vulcan RFID Tags| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | ISO 18000-6C |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | M750 |
| Memory: | EPC 96 Bits, User 32 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Auto-Serialized |
| Max Read Distance: | Testing Recommended |
| Applicable Surface Materials: | Glass, Plastic, Wood, Cardboard |
| Tag Form Factor: | White Wet Inlay |
| Tag Materials: | Printable White Film (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Wax Resin Ribbon |
| Attachment Method: | General Purpose Permanent Acrylic Based Adhesive |
| Dimensions: | 97 x 27 mm (3.82 x 1.06 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |