- Type: Slimline Grip Handle Attachment
- Compatible With: TSL 1128, 2128, 2128P Bluetooth Readers
- Features: Provides an alternative grip option for UHF readers
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit TSL 2128P Bluetooth UHF RFID Reader for an alternative product.*
The TSL 2128 Bluetooth UHF RFID Reader introduces the revolutionary TSL® ePop-Loq® connector. The ePop-Loq® system allows data and charge connections to be passed from the reader to an attached device, such as a smartphone or handheld terminal. The 2128 operates with a wide variety of Bluetooth wireless enable host devices from smartphones to tablets, laptops, and desktop computers. Offering lower power consumption and longer battery life, the 2128 reader boasts improved levels of RFID read/write performance.
View Data SheetNeed help selecting the right reader? Check out our reader guide.
The TSL 2128 Bluetooth UHF RFID Reader provides high performance RFID reading with the convenience of ePop-Loq connectivity and charging. The integrated ePop-Loq® socket allows for data and charge connections to a smartphone or handheld terminal. The 2128 has flat landing contact pads, allowing for quicker docking and greater durability.
View Comparison GuideNote: The TSL 2128 Bluetooth UHF RFID Reader requires a separate purchase of the TSL 2128/2128P Docking Station Kit in order to charge the reader.
The 2128 is available for purchase and operation in the United States, Canada, Guam, Ecuador, Guatemala, Puerto Rico, and Northern Mariana Islands (FCC, 2128-AX0/2128-AS0); Albania, Andorra, Austria, Belgium, Bhutan, Bosnia & Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Falkland Islands, Finland, France, French Guiana, Georgia (License Required), Germany, Greece, Greenland, Guernsey, Guadeloupe, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Jersey, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Macedonia, Malta, Martinique, Monaco, Montenegro, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland, and the United Kingdom (ETSI, 2128-EX0/2128-ES0); Australia (AU, 2128-AX0-AU/2128-AS0-AU); Bangladesh (BD, 2128-AX0-BD/2128-AS0-BD); Brazil (BR, 2128-AX0-BR/2128-AS0-BR), Columbia (CO, 2128-AX0-CO/2128-AS0-CO); India (IN, 2128-EX0-IN/2128-ES0-IN); New Zealand (NZ, 2128-AX0-NZ/2128-AS0-NZ); and Singapore (SG, 2128-AX0-SG/2128-AS0-SG).
The following recommended or replacement accessories are available for the TSL 2128 Bluetooth UHF RFID Reader. Contact us today for more detailed information about these accessories.
Reduce downtime and maximize productivity and efficiency by investing in a TSL CompleteCare Maintenance Program, giving you total peace of mind. All TSL® products come with a standard 12 months Return to Base manufacturer’s warranty. To enhance your warranty, consider purchasing a CompleteCare maintenance program. With a CompleteCare maintenance program there are no unexpected repair costs and you will also benefit from significantly reduced turnaround time for your repairs, ensuring you protect the continuity of your business and maximize performance output.
Note: All TSL CompleteCare Maintenance Programs must be ordered within 30 days from the date of your hardware purchase. Your enhanced coverage begins from day one of purchasing your CompleteCare Maintenance Program and continues through the purchased period.
Units will be repaired and returned to manufacturing specification within five business days. Online Troubleshooting Guide and technicians (phone support) are included to prevent or minimize inbound repairs. Enhanced coverage excludes units that have been crushed, submerged in liquid, or damaged beyond repair. Contact Us for more detailed information.
View TSL CompleteCare Maintenance ProgramsAt Atlas RFID, we offer a full range of professional services to ensure that your RFID hardware runs at it's optimal capacity. Designed specifically for RFID readers, the following professional services will reduce the amount of time it takes to get your reader ready for use.
Contact Us today for more information.
| Product Type: | Handheld Reader |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | US (902-928 MHz), EU (865-868 MHz) - region dependent |
| Antenna Type: | Right hand circularly polarized |
| Max Read Distance: | Up to 6 m (19.6 ft) |
| Scanner: | No imager |
| Operating System: | Android, iOS, Windows |
| Data Interface: | USB, Bluetooth |
| Memory/Expansion Memory: | Up to 32 GB via a Micro SD card |
| Power Source: | Removable, rechargeable lithium ion battery pack |
| Camera: | Not published |
| Dimensions: | 160 x 77 x 175 mm (6.3 x 3 x 6.9 in) |
| Weight: | 0.365 kg (0.8 lbs) |
| IP Rating: | IP 54 |
| Operating Temperature: | -10° to +40°C (14° to +104°F) |
| Host API: | ASCII 2 |
| Demo Software: | SmartWedge |