- Variety of tag types, including paper, wet inlays, and hard tags
- Operating Frequency: 13.56 MHz (NFC/HF)
- Ability to test diverse tags to choose the best for your application
*This product is end-of-life. Please see TSL 2173 Bluetooth (HF/LF/Barcode) RFID Reader for a recommended replacement product.
The TSL 1062 is a compact dual technology RFID and laser bar-code scanner. It communicates wirelessly with a host computer via a standard Bluetooth® wireless technology interface. The design incorporates a 1D laser scanner for reading bar-codes. The combination of the dual technology scanner provides the ability to read and write in compliance with ISO 15693 and 13.56 MHz high frequency for smart label transponders. The charging cradle provides charging for a spare battery pack as well as the main device, and also provides serial communications with a host PC for firmware up-grades and downloading of batch collected data.
Need help selecting the right reader? Check out our reader guide.
The lightweight construction and ergonomic design of the 1062 Bluetooth® HF RFID & Barcode Hand Scanner allow dexterity to be maintained in challenging environments. The hand scanner is compatible with devices running Android, Windows XP/Vista/7/8, Windows CE, or Windows Mobile 5/6/6.5 (the host device must have Bluetooth® functionality). The Bluetooth® wireless technology interface enables the operator to use the scanner up to 100 m (328 ft) from the host computer.
| Product Type: | Handheld Reader |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPC Global Class 1 Gen 2 v 1.2 (ISO 15693-2) |
| Operating Frequency: | 13.56 MHz |
| Antenna Type: | Circular polarized |
| Max Read Distance: | Up to 5 cm (2 in) |
| Scanner: | 1D Laser scanner |
| Operating System: | Windows Mobile, WinCE, Windows XP, 7, 8, Blackberry, Android |
| Data Interface: | Bluetooth |
| Memory/Expansion Memory: | Up to 32 GB Micro SD/SDHD card |
| Power Source: | Removable, rechargeable 1000mAh Li-Poly battery |
| Camera: | Not published |
| Dimensions: | 92 × 48 × 50 mm (3.6 × 1.9 × 2.0 in) |
| Weight: | 92 g |
| IP Rating: | IP 54 |
| Operating Temperature: | -20° to + 50°C (-4° to 122°F) |
| Host API: | .NET SDK |
| Demo Software: | SmartWedge software |