- Installation: Peel-and-stick interior windshield mount
- Protocol: Supports Super eGo (SeGo) and ATA protocols
- Security: Prevents data corruption, alteration, and cloning
Accessories & Related Products
Product Details
TransCore SmartPass® 4 RFID Reader
TransCore's SmartPass® 4 is a series of fully integrated, self-contained 915 MHz wireless radio frequency identification (RFID) readers that are specifically targeted at high performance applications in parking, security access, electronic vehicle registration (EVR) and traffic management. Each SmartPass 4 reader includes a radio frequency (RF) module, digital signal processor (DSP), power supply, antenna (unless external antenna option is selected), I/O interfaces, and RS–232 or RS–422 serial communications interface. The SmartPass 4 is capable of reading the American Trucking Associations (ATA) protocol. Additionally, for compatibility with existing security systems, SmartPass 4 can read half-frame and full-frame ATA tags and Wiegand formatted tags and identification cards. All SmartPass 4 readers provide unparalleled flexibility by offering a real-time clock; expanded tag read buffering; programmable RF power; 250 KHz programmable frequency steps; system integrity checking; and programmable group select. SmartPass 4 readers are quickly and easily installed, tested, and maintained by TransCore-trained authorized personnel. The SmartPass 4's command set is compatible with TransCore's SmartPass and Encompass® 2 readers.
*NOTE: The user is required to obtain a Part 90 site license from the FCC to operate the unit in the United States. Please contact us with any questions.
View Data SheetNeed help selecting the right reader? Check out our reader guide.
What's included?
- Transcore's SmartPass 4 RFID Reader Unit with Integrated Antenna
- Power Supply
- Pole Mount
- One Year Standard Manufacturer Warranty
Why buy this reader?
All SmartPass 4 readers provide unparalleled flexibility by offering a real-time clock; expanded tag read buffering; programmable RF power; 250 KHz programmable frequency steps; system integrity checking; and programmable group select.
Features
- Ideal for parking, security access, electronic vehicle registration, and traffic management.
- Fixed mount, integrated package with waterproof enclosure.
- Reads ATA tags.
- 915 MHz RF band operation in North America.
- Half-frame, full-frame (ATA), and Wiegand capability.
- Real-time clock.
- Tag read buffering.
- Programmable RF output power.
- Quick, simple installation.
- Internal antenna with a gain of 9.5 dBi.
- Linear, horizontal polarization.
- Pole mount included.
Product Specs
| Product Type: | Fixed Reader |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | Proprietary |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz) |
| Max Read Distance: | Up to 5.2 m (17 ft) |
| Data Interface: | RSā232 with Wiegand or RSā422 with Wiegand compatible host interface |
| GPIO: | 2 independent dry contact closures/2 independent Form-C contacts |
| Power Source: | 16 to 20V AC, 47 to 63 Hz, or 16 to 28V DC |
| Dimensions: | 393.7 x 393.7 x 82.55 mm (15.5 x 15.5 x 3.25 in) |
| Weight: | 4.3 kg (9.5 lbs) |
| IP Rating: | Not Published |
| Operating Temperature: | -40° to +55°C (-40° to +131°F) |
| Host API: | C++, VIsual Basic, Java |