- Applications: Parking, security access, EVR, traffic management
- Includes: RF module, DSP, power supply, antenna, I/O interfaces
- Compability: Reads ATA, half-frame, full-frame, Wiegand tags
The AT5402 Access Control Tag is a half frame, beam-powered radio frequency (RF) tag used in automatic vehicle identifications with TransCore’s Amtech® brand and TransCore® Encompass® multiprotocol reader systems. This tag is designed for interior mounting on a nonmetallized windshield. The AT5402 Access Control Tag is factory-programmed, as specified by the customer, and stores up to 10 six-bit alphanumeric characters of customer data (60 bits ATA tag memory). In conjunction with TransCore Encompass readers, the AT5402 Access Control Tag, enables advanced security techniques that ensure a tag’s authenticity while preventing data corruption and/or alteration. In addition, tag cloning, spoofing, copying, or duplicating is prevented. Additionally. the AT5402 Access Control Tag supports factory programming of fixed data fields that are locked at the factory and cannot be reprogrammed. Agency-programmed fixed data fields optionally can be locked by the agency after programming using password-protected programming equipment.
View Data Sheet View Installation GuideThe AT5402 Access Control Tag is a half frame, beam-powered radio frequency (RF) tag used in automatic vehicle identifications with TransCore’s Amtech-brand and TransCore Encompass multiprotocol reader systems. This tag is designed for interior mounting on a non-metallized windshield.
Please note that TransCore tags are only compatible with Transcore readers.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | Proprietary |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz) |
| IC Type: | Proprietary |
| Memory SeGo and eGo Modes: | 2,048 bits |
| Memory ATA Mode: | 60 bits, or Wiegand 26- to 54- bit format of customer data |
| Max Read Distance: | Up to 9.1 m (30 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Non-metallic windshield (Interior) |
| Tag Form Factor: | Hard tag |
| Tag Materials: | Dustproof, Polycarbonate alloy |
| Attachment Method: | Double sided tape (factory applied) or Adhesive backed hook and loop (factory applied) |
| Dimensions: | 91.4 x 58.4 x 6.8 mm (3.6 x 2.3 x 0.27 in) |
| Weight: | 40 g |
| Operating Temperature: | -40ºC to +85ºC (-40ºC to +185ºF) |