- Type: Heavy Duty Die-Cast Aluminum Mounting Bracket
- Compatible With: 100 mm VESA, 63.5 mm RFID antenna patterns
- Features: Articulates vertically and horizontally, all hardware included
The Times-7 industry leading ultra-low profile design is now available in a compact 250mm / 10 inch square footprint. IP67 rated for permanent outdoor use and built to Times-7’s high standard for quality and robustness, the circularly polarized A5010 creates a new benchmark for multi-purpose UHF RFID antennas.
Need help selecting the right antenna? Check out our antenna guide.
The Times-7 SlimLine A5010 Circular Polarized Antenna is a low-cost, small form-factor RFID antenna that is versatile enough to meet the needs of virtually any industrial RFID application.
We can supply you with ANY length custom cable with ANY type of connectors. If you don't see the cable you need, please contact us so we can assist you.
| Product Type: | Antenna |
|---|---|
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-867 MHz) |
| Polarization: | Right hand Circular |
| Gain: | 8 dBic |
| Max Read Distance: | Up to 9m (29 ft) |
| Elevation Beamwidth: | 68° |
| Azimuth Beamwidth: | 68° |
| Connector Type: | SMA female (connects to SMA male) |
| Cable: | Not included |
| Mounting: | Stud mount |
| Dimensions: | 250 x 250 x 14 mm (9.85 x 9.85 x 0.55 in) |
| Weight: | 0.73 kg (1.6 lbs) |
| IP Rating: | IP 67 |
| Operating Temperature: | -20° to +55°C (-4° to 131°F) |