- Type: Power Adapter
- Compatible With: ThingMagic IZAR Readers
- Region: Europe (indoor use)
*Limited availability. Please contact us for personalized assistance.*
JADAK's ThingMagic® IZAR is a high-performance, 4-antenna-port, UHF reader with read and write capability. Designed for retail, transportation, and medical applications, this device reads more than 750 tags per second at distances over 9 meters (30 feet) when con?? ? ? ?? ? ? ?? ? ? gured with appropriate antennas. JADAK's ThingMagic IZAR Reader is an ideal solution for applications including but not limited to: cabinets and lockers, portals, in-vehicle, warehouse and supply chain, inventory management, and access control.
Powerful Processor - JADAK's ThingMagic IZAR is embedded with a powerful ARM Cortex processor running the Linux Operating System (OS), and generous amounts of DDR and FLASH memory, allowing complex on-reader programs to be written with the aid of JADAK’s custom Mercury APl SDK. For those who simply need a data stream over network or serial interfaces, JADAK offers the proprietary RAINstream application.
"Tagnostic" - JADAK's ThingMagic IZAR supports the entire suite of UHF RFID tag functionality, including Gen2V2 security. It also supports custom features from a wide variety of tag vendors, enhancing functionality for specialized applications. Optional, non-RAIN tag protocols are also available, including ISO 18000-6B, IP-X and AEI ATA (transportation).
RAINstream Compatible - All settings, including those for RAINstream, can be configured via a web interface sourced by the reader. This interface also permits the administrator to view status, upgrade firmware, run diagnostic tests, and test reading ability.
Common Language - Mercury API, ThingMagic’s universal programming interface, permits easy software portability across the entire ThingMagic product line – between finished readers and embedded modules.
Multiple Data Interfaces - Control and data gathering connections to JADAK's ThingMagic IZAR can be made over both LAN and client USB interfaces. Other interfaces can also be supported by adapters connected to the USB host interface, including WiFi, Bluetooth, and serial connections.
View Data Sheet View MTI MT-242025 View Quick Start Guide View Wi-Fi Quick Start GuideNeed help selecting the right reader? Check out our reader guide.
The ThingMagic IZAR 4-Port UHF RFID Reader Development Kit by JADAK includes all the essential items needed to begin reading and writing UHF RFID tags.
The protocols below can be added to each reader at an additional cost. If you have any questions, please contact us.
The following accessories are available for the ThingMagic IZAR UHF RFID Reader by JADAK. Contact us today for more detailed information on these accessories.
| Product Type: | Development Kit |
|---|---|
| Air Interface Protocol - Standard: | EPC Gen 2V2 ISO 18000-63 |
| Air Interface Protocol - Additional: | ISO18000-6B, IP-X (read-only), AEI ATA (read-only & RAINstream are available through additional license |
| Reader Protocol: | EPC Global LLRP V1.1 |
| Operating Frequency (Reader): | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| Additional Operating Frequency (Reader): | MCIT (865-867 MHz), MIC (916.8-920.8 MHz), SRRC-MII (920-925 MHz) |
| Operating Frequency (Antenna): | Global (865-956 MHz) |
| Polarization (Antenna): | Right hand circular |
| Gain (Antenna): | 7 dBic (865-870 MHz), 7.5 dBic (902-928 MHz), and 6.5 dBic (950-956 MHz) |
| Transmit Power: | 0 to +31.5 dBm in 0.01 dBsteps |
| Max Receive Sensitivity: | Not published |
| Max Read Distance: | Up to 9 m (30 ft) - with 9dBiC or 6dBiL antenna |
| Max Read Rate: | Up to 750 tags per second |
| Data Interface: | Ethernet, 2 USB (one host, one console), Micro-SD |
| GPIO: | 4 Opto-isolated inputs, 4 opto-isolated outputs |
| Power Source: | PoE, PoE+, DC 9-30V (AC Adapter Available) |
| Antenna Ports (Reader): | Four (4) RP-TNC Female ports (connects to RP-TNC male) |
| Connector Type (Antenna): | RP-TNC Female (connects to RP-TNC male) |
| Dimensions (Reader): | 194 x 139 x 33.6 mm (7.6 x 5.5 x 1.3 in) |
| Dimensions (Antenna): | 190 x 190 x 30 mm (7.5 x 7.4 x 1.2 in) |
| Weight (Reader): | 0.7 kg (1.51 lbs) |
| Weight (Antenna): | 0.80 kg (1.76 lbs) |
| Processor: | 1 GHz TI ARM Cortex-A8 (AM335x) |
| O/S: | Debian Linux kernel version 3.8 |
| RAM: | 512 MB |
| Flash Memory: | 4 GB |
| IP Rating: | Not published |
| Operating Temperature: | -40 to +60ºC (-40 to +140ºF) |
| Host API: | Mercury API: Java, C, C#/.NET |
| Demo Software: | Universal Reader Assistant |