- Connectivity: Powered by USB via a computer
- Performance: Reads up to 150 tags per second
- Form Factor: 72 x 72 x 23 mm (2.83 x 2.83 x 0.91 in)
The Tageos EOS-430 RFID Wet Inlay performs consistently across the global UHF RFID frequency range and is ideal for brand protection and inventory management. The EOS-430 inlay is on the approved inlay list by Auburn University's RFID Lab ARC Program for use in retail applications and complies with ARC specifications F, I, L, O, Q, R, W5, W6, and Y2. Equipped with the NXP UCODE 9 integrated circuit, this tag features 96 bits of EPC memory, self-adjusting impedance, and memory integrity safeguards.
View Data Sheet*Data sheet includes retired ARC specs. Contact us for details.*
The Tageos EOS-430 RFID Wet Inlay is an ARC certified, narrow RFID tag that is suited for the brand protection and inventory management of apparel, fashion items, and homewares.
Need help selecting the right tag? Check out our tag guide.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 9 |
| Memory: | EPC 96 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Serialized, Not Guaranteed Unique |
| Max Read Distance: | Testing Recommended |
| Applicable Surface Materials: | Cardstock, Plastic, Wood, Rubber |
| ARC Approved Categories: | F, I, L, O, Q, R, W5, W6, Y2 |
| Tag Form Factor: | Wet Inlay |
| Tag Materials: | Printable PET (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Permanent Adhesive |
| Dimensions: | 74 x 12 mm (2.91 x 0.47 in) |
| Weight: | 0.24 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |