- Autopilot: Optimizes reader operation for environment.
- 4 Antenna Ports, expandable to 32 with Antenna Hub.
- RF Sensitivity: -84 dBm for greater accuracy and range.
*This product must be purchased at the Minimum Order Quantity (MOQ). This MOQ for this product is 24,000 tags. Contact us for details.*
The Tageos EOS-402 Zero Max RFID Paper Tag combines state-of-the-art sustainability with best-in-class global performance in a wide array of retail and supply chain management applications, including those involving boxed merchandise in distribution centers. With optimal performance and sustainability for retail applications, the EOS-402 Zero Max inlay is on the approved inlay list by Auburn University's RFID Lab ARC Program when used in retail applications and complies with categories F, H, I, O, Q, R W5, W6,vand Y2. This tag comes standard with the Impinj M730 integrated circuit which provides high performance, fast inventory capability, and advanced features for next-generation, universal RAIN RFID tags. It lends itself to solutions that include high-speed inventory counting, loss prevention with frictionless self-checkout, and embedded tagging with seamless product returns.
View Data Sheet*Data sheet includes retired ARC specs. Contact us for details.*
Plastic-free and based on FSC® paper, the Tageos EOS-402 Zero Max RFID Paper Tag offers superior bulk reading characteristics in high-density, close proximity environments and complies with numerous retail relevant ARC specifications such as F, H, I, O, Q, R W5, W6, and Y2, emphasizing its applicational versatility.
Need help selecting the right tag? Check out our tag guide.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Impinj M730 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Not guaranteed unique |
| Max Read Distance: | Testing recommended |
| Applicable Surface Materials: | Glass, plastic, wood, cardboard |
| ARC Approved Categories: | F, H, I, O, Q, R W5, W6, Y2 |
| Tag Form Factor: | Paper tag |
| Tag Materials: | Printable white paper (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Not published |
| Attachment Method: | Permanent adhesive |
| Dimensions: | 73 x 17 mm (2.87 x 0.67 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -20° to +50°C (-4° to +122°F) |