- Autopilot: Optimizes reader operation for environment.
- 4 Antenna Ports, expandable to 32 with Antenna Hub.
- RF Sensitivity: -84 dBm for greater accuracy and range.
*This product must be purchased at the Minimum Order Quantity (MOQ). The MOQ for this product is 7,500 tags. Contact us for details.*
The Tageos EOS-340 RFID Paper Tag is designed to seamlessly substitute diverse "dual-dipole" UHF inlay designs based on the Impinj Monza 4 product family. This tag comes standard with the Impinj M730 integrated circuit which provides high performance, fast inventory capability, and advanced features for next-generation, universal RAIN RFID tags. It lends itself to solutions that include high-speed inventory counting, loss prevention with frictionless self-checkout, and embedded tagging with seamless product returns.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Tageos EOS-340 RFID Paper Tag is ideally suited a wide range of applications applications including inventory visibility, supply chain management, parts management, industrial manufacturing, and logistics. This tag provides long read ranges when applied to plastic or cardboard surfaces regardless of the tag orientation.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Impinj M730 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Not guaranteed unique |
| Max Read Distance: | Testing recommended |
| Applicable Surface Materials: | Glass, plastic, wood, cardboard |
| Tag Form Factor: | Paper tag |
| Tag Materials: | Printable white paper (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Not published |
| Attachment Method: | Permanent adhesive |
| Dimensions: | 53 x 53 mm (2.09 x 2.09 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |