- Content: Collection of popular articles from RFID Insider
- Topics: RFID basics to intermediate concepts, comprehensive Q&A
- Author: Suzanne Gotfryd, Director of Consumer Marketing at atlasRFIDstore
The Tageos EOS-261 RFID Paper Tag combines a remarkably small footprint with the improved read sensitivity of the Impinj M830 integrated circuit. This tag comes standard with the Impinj M830 integrated circuit which offers 128 bits of EPC memory, Impinj's AutoTune performance, and backscatter efficiency. The EOS-261 inlay is on the approved inlay list by Auburn University's RFID Lab ARC Program when used in retail applications and complies with categories F, I, O, Q, R, W5, W6, and Y2. The EOS-261 lends itself to solutions that include high-speed inventory counting, loss prevention with frictionless self-checkout, and embedded tagging with seamless product returns.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Tageos EOS-261 RFID Paper Tag is a compact, ARC certified tag that features the improved read sensitivity of the Impinj M830 IC. The EOS-261 is suited for item-level applications in retail and performs well when tagging apparel, consumer electronics, home goods, and more.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Impinj M830 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Auto-Serialized |
| Max Read Distance: | Testing Recommended |
| Applicable Surface Materials: | Glass, Plastic, Wood, Cardboard |
| ARC Approved Categories: | F, I, O, Q, R, W5, W6, Y2 |
| Tag Form Factor: | Paper Tag |
| Tag Materials: | Printable White Paper (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Permanent Adhesive |
| Dimensions: | 47 x 23 mm (1.85 x 0.91 in) |
| Weight: | 0.4 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |