- Compliant with ISO/IEC 15693, ISO/IEC 18000-3, and NFC Forum Tag Type 5
- Equipped with NXP ICODE SLIX2 IC for HF and NFC encoding
- Designed for CD, DVD, and Blu-ray disc types; strong adhesive wet inlay format
*Limited-time offer. Exceptional pricing only while supplies last. All sales are final. Product cannot be returned or exchanged. Contact us for details.*
Designed for library and other media management applications, Smartrac Block Lite NFC/HF RFID Paper Tags provide best-in-class read range, optimal size, and performance in a compact, square package. Equipped with an extended user memory of 2,528 bits, Smartrac Block Lite tags provide excellent performance in all printed media products and applications, including self-check with stack reading capability, and EAS. Avery Dennison Smartrac Block Lite tags are ISO/IEC 15693 and ISO/IEC 18000-3 compliant, and follow NFC Forum Tag Type 5 specifications. Compatible with NFC based systems, Avery Dennison Smartrac Block Lite tags allows you the flexibility to encode based on desired Air Interface Protocol.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Equipped with a best-in-class read range and optimal size, Avery Dennison Smartrac Block Lite NFC/HF RFID Paper Tags are top-performing tags for library and media management applications. Equipped with the NXP ICODE SLIX2 integrated circuit, these tags be encoded as NFC or HF based on your needs making them ideal for any solution within the High-Frequency band.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | ISO 15693, ISO 18000-3 Mode 1, NFC Forum Type 5 |
| Operating Frequency: | 13.56 MHz |
| IC Type: | NXP ICODE SLIX2 |
| Memory: | 2528 bits |
| EPC Memory Content: | Not guaranteed unique |
| Max Read Distance: | Testing recommended |
| Applicable Surface Materials: | Plastic, cardboard, glass |
| Tag Form Factor: | Paper Tag |
| Tag Materials: | Mid-gloss paper |
| Attachment Method: | Acrylic, water borne adhesive |
| Dimensions: | 50 x 50 mm (1.97 x 1.97 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40°C to 85°C (-40°F to 185°F) |