Key Features
- Type: Wax-Resin Ribbon
- Dimensions: 109.22 mm (4.3 in) width, 410 m (1,345 ft) length
- Qty: Case of 12 rolls, 1 in inner diameter core
The SATO (4" x 2") 200P Thermal Transfer Paper Label is a bright white, ultra-smooth, coated face stock suitable for normal and high-speed thermal transfer printing with moderate resistance to abrasion and smear.
Note: This label does NOT contain a RFID inlay and is NOT compatible with UHF RFID technology.
View Data SheetThese thermal transfer paper labels are ideal for indoor use.
| Product Type: | Label |
|---|---|
| Tag Form Factor: | Thermal Transfer Label |
| Tag Materials: | Paper |
| Recommended Ribbon: | Ribbon is not required when printing via direct thermal |
| Attachment Method: | Acrylic Permanent |
| Dimensions: | 101.6 x 50.8mm (4 x 2 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -20° to +48.89°C (-4° to +120°F) |