- Connectivity: Bluetooth HID keyboard mode, SDKs for Java, C, .NET
- Read/Write: HF/LF RFID (125/134.2 kHz, 13.56 MHz), 1D/2D barcodes
- Compatible With: Android, iOS, Windows 10, UWP devices
*Formerly sold under the brand Confidex. This is the same great tag - just with a new name.* All sales are final. Product cannot be returned or exchanged. Contact us for details.*
The Beontag Steelwave is a flexible NFC and HF RFID label option for metallic assets. Manufactured with industrial grade materials, the Steelwave HF/NFC Label is a reliable solution for harsh manufacturing environments.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Equipped with the NXP NTAG213 integrated circuit, the Beontag Steelwave is a durable high-frequency (HF) label that delivers reliable performance across a wide array of indoor and outdoor applications.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | ISO 14443A |
| Operating Frequency: | 13.56 MHz |
| IC Type: | NXP NTAG213 |
| Memory: | User 144 Bytes |
| EPC Memory Content: | Not Published |
| Max Read Distance - Mobile Phone: | Up to 15 mm |
| Max Read Distance - Fixed Reader: | Up to 30 mm |
| Application Surface Materials: | Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | Printable White PET (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Resin Ribbon |
| Attachment Method: | High Tack Adhesive |
| Dimensions: | 25 x 25 x 0.46 mm (0.98 x 0.98 x 0.018 in) |
| Weight: | < 1 g |
| Operating Temperature: | -35°C to +85°C (-31°F to +185°F) |