- Autopilot: Optimizes reader operation for environment.
- 4 Antenna Ports, expandable to 32 with Antenna Hub.
- RF Sensitivity: -84 dBm for greater accuracy and range.
*Subject to availability. Contact us for a recommended replacement product.*
The Beontag P4459 RFID Paper Tag is a high-performance, compact tag, ideally suited for retail and asset management applications. Equipped with the Impinj M730 IC, the Beontag P4459 provides a 128-bit EPC memory bank and a 96-bit TID memory bank with a 32-bit kill password.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Ideally suited for retail settings, the Beontag P4459 RFID Paper Tag provides excellent broadband (860-960 MHz) read range performance across multiple regions including Europe, Asia-Pacific, and the Americas.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 v2 (ISO 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Impinj M730 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Auto-Serialized |
| Max Read Distance: | Testing Recommended |
| Applicable Surface Materials: | Wood, Plastic, Cardboard, Rubber, Cotton Tissue, Denim |
| Tag Form Factor: | Paper Tag |
| Tag Materials: | White Paper |
| Recommended Ribbon: | Wax |
| Attachment Method: | Acrylic Adhesive |
| Dimensions: | 54 x 34 mm (2.13 x 1.38 in) |
| Weight: | < 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |