- Die-cut size: 54 x 34 mm (2.13 x 1.34 in)
- Memory: 128-bit EPC, 32/64-bit User, 48-bit TID
- IC: Impinj Monza R6-P with Autotune feature
*Formerly sold under the brand CCRR RFID. This is the same great tag - just with a new name.*
The Beontag F62 RFID Paper Tag is a high-performance, compact tag specifically designed for small items. The compact form factor makes it ideal for any small item-level packages, and applications in the healthcare and pharmaceutical industries. Furthermore, the Monza R6-P boasts a 128/96-bit EPC memory bank, 32/64-bit of user memory, and 48-bit unique TID memory. Ideal applications for this tag include healthcare, pharmaceutical industries, medicines, small products, and asset management.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Beontag F62 RFID Paper Tag is a compact tag ideal for near-field reading with it's high-performance Monza R6-P IC. This tag is ideal for healthcare, hospital, pharmaceutical industries, and other operations dealing with applications in small products needing a small tag form factor.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Impinj Monza R6-P |
| Memory: | EPC 128/96 bits, User 32/64 bits, TID 96 bits |
| EPC Memory Content: | Unique, auto-serialized |
| Max Read Distance: | Testing recommended |
| Applicable Surface Materials: | Wood, plastic, cardboard, rubber, cotton tissue, denim |
| Tag Form Factor: | Paper tag |
| Tag Materials: | White woodfree paper |
| Recommended Ribbon: | Wax/mixed |
| Attachment Method: | Permanent acrylic adhesive |
| Dimensions: | 26 x 17 mm (1.02 x 0.67 in) |
| Weight: | < 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |